Kaj je domena in kako poteka registracija domene?

Če imate svojo spletno stran, potem ste se s pojmom domena zagotovo že srečali. Vsi tisti, ki pa šele o tem razmišljate, je registracija domene ena prvih stvari, za katere boste morali poskrbeti, če boste želeli biti prisotni na svetovnem spletu.

Predno se lotimo postopka registracije domene, je potrebno najprej vedeti, kaj je domena. To je spletni naslov vaše spletne strani, ki ga uporabniki vpišejo v spletni brskalnik, kadar želijo obiskati vašo spletno stran. Ime je sestavljeno iz imena domene, ki si ga izberete sami, in domenske končnice, kot so na primer .si, .com,. net in podobno.

Preverjanje domene

Jasno je, da mora biti vsako ime domene edinstveno, torej morate izbrati takšno ime, ki ga ni uporabil še nihče in še ni zasedeno. Registracija domene je možna šele takrat, ko preverite ime domene in se prepričate, da še ni v uporabi. In kako to storite?

preverite ali je domena še prosta in nadaljujete z registacijo domene.
Šele, ko preverite ali je domena, ki ste jo izbrali še prosta, lahko nadaljujete z registracijo domene.

Postopek je izjemno preprost. Obiskati morate eno od spletnih strani registrarjev, kjer so vam na voljo posebne aplikacije za preverjanje domene. Vse, kar morate storiti je, da vpišete izbrano ime domene in dobili boste informacijo, ali je ime že zasedeno ali ne. V primeru, da je izbrano ime domene že zasedeno, je potrebno poiskati drugo možnost.

Registracija domene

Ko ste preverili ime domene, sledi njena registracija. Najprej je potrebno poiskati enega od registrarjev, ki vam ponujajo zakup domene, med tem ko je skrbnik vrhnje domene organizacija Arnes. Ko izberete registrarja, sledi le še nekaj klikov in vnos nekaterih osebnih podatkov ter elektronskega naslova in ko boste za domeno tudi plačali, ta postane vaša last. Celoten postopek lahko opravite kar preko spleta.

registrar, ki vam ponuja registracijo domene
Najprej morate poiskati registrarja, ki vam ponuja registracijo domene.

Na tem mestu moramo poudariti, da domena ne postane vaša trajna last, ampak jo zakupite do vnaprej določenega datuma – običajno je to od enega do pet let. To pomeni, da jo morate pred tem datumom podaljšati, v nasprotnem primeru boste morali ponovno opraviti celoten postopek registracije.

Običajno je tako, da vas registrarji o poteku domene pravočasno obvestijo, zato je ta strah popolnoma odveč. Kljub temu pa vam vseeno priporočamo, da si datum registracije domene nekje zabeležite.

Kaj pomeni hosting spletnih strani?

Če imate lastno spletni stran, potem ste se s pojmom spletnega gostovanja zagotovo že srečali. Gre za najem prostora na strežniku, ki je neprestano povezan s svetovnim spletom in vam omogoča shranjevanje datotek nemoteno delovanje spletne strani, hrambo e-poštnih sporočil in še mnogo drugega.

Kaj je hosting spletnih strani? Oglejte si video, da boste izvedeli več!

Danes vam hosting spletnih strani omogočajo ponudniki tako v Sloveniji kot tudi v tujini. A se je potrebno zavedati, da še zdaleč ni vseeno, katerega izbrati. Za nemoteno in hitro nalaganje spletne strani je bolje, da je strežnik nekje v bližini, torej je bolje, da izberete ponudnika v Sloveniji. 

Najpogostejše vrste gostovanja spletnih strani

Na žalost pa, ko gre za različne možnosti gostovanja spletnih strani, obstaja tudi veliko zmede. Zato se najprej seznanimo z različnimi možnostmi, ki nam jih ponuja hosting spletnih strani.

Deljeno gostovanje je trenutno najpogostejša in najcenejša oblika gostovanja, saj je primerna za večino uporabnikov. Gre za gostovanje spletne strani, pri katerem si strežnik deli več naročnikov hkrati, delovanje spletnih strani med posameznimi naročniki pa je popolnoma neodvisno.

gostovanje spletne strani na internetu
Gostovanje spletnih strani vključuje ponudnika storitev, ki rezervira prostor na strežniku za podatke spletnega mesta, kar omogoča spletni dostop.

Reseller gostovanje je vrsta spletnega gostovanja, kjer posameznik ali podjetje kupi gostovanje v večjih količinah od ponudnika gostovanja in ga nato razdeli in prodaja svojim strankam, medtem ko tehnično upravljanje in vzdrževanje izvaja izvirni ponudnik gostovanja.

VPS gostovanje deluje tako, da je znotraj enega fizičnega strežnika več virtualnih strežnikov z lastnimi zmogljivostmi. Takšen hosting spletnih strani zagotavlja lastnikom spletnih strani več prilagajanja in prostora za shranjevanje.

Namensko gostovanje pomeni, da naročnik zakupi celoten strežnik zgolj za lastne potrebe. Gre za namenski strežnik različnih zmogljivosti, ki omogoča najbolj zmogljivo gostovanje spletne strani.

Kaj torej izbrati?

Čeprav lahko izbirate med številnimi možnostmi gostovanja spletnih strani, pa je končna izbira odvisna predvsem od vaših potreb in želja. Pri tem morate upoštevati tudi vrsto spletnega mesta, ki ga imate, vaš proračun in pričakovan promet na spleti strani.

Za lažjo odločitev upoštevajte nekaj spodnjih priporočil:

  • deljeno gostovanje je primerno za spletne strani z malo prometa;
  • reseller gostovanje je namenjeno predvsem spletnim agencijam, izdelovalcem spletnih strani, razvijalcem;
  • VPS gostovanje je namenjeno zahtevnejšim naročnikom s specifičnimi zahtevami;
  • namensko gostovanje je primerno za vse naročnike, ki morajo imeti natančen nadzor nad spletno stranjo.

Drugo v kategoriji: